• SZKOłA PODSTAWOWA W IZABELOWIE IM. JULIANA TUWIMA

• Została wybudowana przed wybuchem II wojny światowej staraniem nauczyciela Feliksa Stanisławskiego, który był jej pierwszym kierownikiem (od 1928 do 1939r.). Jego zasługą było wybudowanie pięknego gmachu szkolnego,  niestety,  pan  Feliks  nie  doczekał  wykończenia  budynku -  8 sierpnia 1942 roku został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Pamięć o Nim trwa do dziś wśród miejscowej ludności.

Po wojnie troska o wykończenie budynku spadła na barki pana Augusta Bejmerta przewodniczącego Komitetu Budowy Szkoły, który nie szczędził dni, miesięcy i lat ofiarnej pracy, by ostatecznie w 1948 roku przekazać klucze nowemu kierownikowi placówki.

Oprócz Szkoły Podstawowej, w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych szkoła prowadziła także: Szkołę Wieczorową dla pracujących, Szkołę Przysposobienia Rolniczego oraz Uniwersytet Wiedzy Powszechnej. Uniwersytet był źródłem wiedzy i porad z różnych dziedzin życia, natomiast wykładowcami byli lekarze, prawnicy, agronomowie, bankowcy i literaci. W szkole istniały również liczne koła zainteresowań, m. in. koło sportowe, chór szkolny i koła przedmiotowe.

Obecnie szkoła jest po rozbudowie; to nowoczesny budynek, wyposażony w niezbędne pomoce dydaktyczne i sprzęt, posiada wygodne sale lekcyjne, pracownię językową i komputerową z bogatym wyposażeniem, bibliotekę, w której mieści się również Centrum Multimedialne z dostępem do Internetu, świetlicę, salę gimnastyczną, siłownię i obszerne praktyczne zaplecze sanitarne i gospodarcze. Wokół szkoły powstały boiska sportowe, bieżnia i ładnie zagospodarowane tereny rekraacyjne. Jest czego pozazdrościć!