• Domki dla owadów

        • Na lekcjach techniki uczniowie klas IV, V i VI wykonali domki dla owadów i jeży. Dzięki temu dowiedzieli się o celowości wykonywania takich prac.

          Dawniej owady pożyteczne znajdowały schronienie m.in. w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami, piwnicach czy strychach. Obecnie betonowa zabudowa bardzo to ogranicza, dlatego wiele owadów ginie. Możemy im pomóc w prosty sposób – wystarczy zbudować i zainstalować w ogrodzie domek dla owadów pożytecznych.

          Takie domki są szczególnie potrzebne na wiosnę, kiedy owady składają jaja. Latem domki umożliwiają owadom nocleg i schronienie, a jesienią owady mogą w nich znaleźć miejsce do przezimowania. Warto pamiętać, że owady także potrzebują miejsca gdzie się skryją przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami.

          Domki dla owadów pożytecznych należy ustawić w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru. Najlepsza jest zaciszna i słoneczna przestrzeń po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu, pod dachem, szeroką rynną, we wnętrzu altany, pod wiatą czy między drzewami w sadzie.

          Domki wykonane przez uczniów zostały wyeksponowane w szkolnym korytarzu. Niebawem zostaną zainstalowane w altance szkolnego ogrodu.

          W ramach Projektu Ekologicznego W ZIELONE GRAMY uczniowie klasy szóstej na lekcjach biologii i plastyki wykonali rysunki poglądowe fragmentów różnych gatunków drzew rosnących w Polsce (fragment gałązki z liśćmi oraz owocami) a także wizerunki ptaków. Praca została wyeksponowana w szkolnym korytarzu na tle ogromnego drzewa. Dzieci z kółka plastycznego dodały rysunki zwierząt i ptaków (bocian, żuraw, dzik). Całość ekspozycji wzbudza zainteresowanie wśród młodszych dzieci.